Kredyt firmowy

O ten rodzaj wsparcia finansowego mogą ubiegać się wszystkie formy prowadzonych działalności gospodarczych, włączając w to te firmy, które posiadają formę prawną – tj. spółki. Z takiego wsparcia finansowego mogą skorzystać w gruncie rzeczy wszyscy przedsiębiorcy potrzebujący dużego zastrzyku gotówki bez konieczności natychmiastowej spłaty – zarówno tacy, którzy dopiero rozpoczynają działalność, jak również większe firmy.

Poza tym, że kredy firmowy może zostać wzięty na dowolny cel związany z działalnością przedsiębiorstwa, wiąże się on także z innymi korzyściami – jedną z głównych jest fakt, że część odsetkowa stanowi koszt przedsiębiorstwa.

Rodzaje wsparcia finansowego

Można wyróżnić różne formy kredytu firmowego:
– inwestycyjny – może on wymagać wkładu własnego, ale często jest bardzo przydatny na początkowym etapie zakładania działalności. Uzyskane z niego środki można przeznaczyć na rozwój przedsiębiorstwa – zakup niezbędnego wyposażenia, odnowienie siedziby czy zatrudnienie nowych pracowników,
– gotówkowy – jest to rozwiązanie szybkie i proste, przeprowadzane zazwyczaj bez skomplikowanych i długotrwałych formalności. Kolejnym plusem jest to, że kredytobiorca nie musi określać celu, na jaki chce przeznaczyć środki,
– obrotowy – ten rodzaj wsparcia finansowego jest przeznaczony przede wszystkim dla przedsiębiorców, których firmy dynamicznie się rozwijają i którzy potrzebują dodatkowych funduszy na zachowanie płynności w bieżącej działalności.

Wspomnieć można również o pożyczce hipotecznej, limicie w koncie, karcie kredytowej, faktoringu czy leasingu. Zazwyczaj banki nie komplikują przedsiębiorcom wzięcia kredytu firmowego, należy jednak pamiętać, że wysokość wsparcia zależy od miesięcznych obrotów – bank musi mieć pewność, że klient zdoła się wywiązać z comiesięcznych należności.