Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy stanowi rodzaj zobowiązania celowego, przeznaczonego na zakup konkretnego przedmiotu. Wbrew pozorom, może służyć nie tylko do zakupu auta, ale także przyczepy, kampera, motocykla, quada, maszyny budowlanej, czy traktora. Może być przeznaczony zarówno na zakup nowego, jak i używanego pojazdu, jeśli będzie on posiadał ważny dowód rejestracyjny.

Różnice między kredytem samochodowym, a gotówkowym

W związku z tym, że jest to zadłużenie celowe, przeznaczone na zakup pojazdu, już na etapie podpisywania umowy niezbędne jest podanie informacji takich jak marka, model, rok produkcji czy przybliżona cena. W przypadku standardowej pożyczki, bank nie jest informowany, na co kwota zostanie przeznaczona. Ważną różnicę stanowi, w tym przypadku, oprocentowanie. Ze względu na to, że standardowa pożyczka nie posiada zabezpieczenia i jest przyznawana na dowolny cel, wiąże się dla banku ze większym ryzykiem. W przypadku kredytu samochodowego, bank posiada zabezpieczenie w postaci pojazdu, który może zostać przejęty w razie niespłacania rat. Powszechnym zabezpieczeniem jest także cesja z polisy AC, która pozwala na spłacenia zobowiązania z polisy, w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Dzięki temu oprocentowanie zobowiązania jest znacznie niższe.

Warto pamiętać, że kredyt samochodowy można zaciągnąć na maksymalnie dziesięć lat, podczas, gdy gotówkowy jedynie na siedem. Warto zwrócić uwagę również na to, że w przypadku pożyczki tego typu, do czasu spłacenia zobowiązania, przeważnie instytucja udzielająca pożyczki jest współwłaścicielem pojazdu. Z tego powodu osoba posiadająca zobowiązanie finansowe nie może sama podjąć decyzji np. o sprzedaży pojazdu.

Formalności związane z pożyczką na auto

Udając się do banku w celu uzyskania kredytu, należy wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość oraz poświadczający o wysokości dochodów. Ważne jest także skompletowanie dokumentów, które są związane z transakcją. Ich rodzaj jest zależny, między innymi od tego, czy pojazd jest używany, czy nowy lub czy sprowadzono go zza granicy. Przeważnie jest to umowa kupna-sprzedaży, kopia dowodu rejestracyjnego, czy karta pojazdu.

Decyzję odnośnie udzielenia pożyczki poprzedza sprawdzenie zdolności kredytowej. Ma na nią wpływ terminowość spłaty wcześniejszych zobowiązań, sprawdzone zostanie także źródło i wysokość dochodów.